Sections

Weather Forecast

Close

Track and Field: Morris/C-A fifth at state true team

The Morris Area/Chokio-Alberta Tiger boys track and field team placed fifth at the 12-team Class A State True Team meet Saturday, May 18, in Stillwater. The Tigers had five first-place finishes on the day, including the 4x400-meter and 4x800-meter relays.

The 4x400-meter relay of Camden Arndt, Abram Schmidgall, Jared Boots and Jaden Maanum claimed the title with a time of 3:37.34. The time was just under a second faster than runner-up finishing Wadena Deer Creek (3:38.24).

The foursome of Ben Hernandez, Solomon Johnson, Jared Boots and Maanum won the 4x800-meter title with a time of 8:39.54. The time was nearly 10 seconds faster than runner-up finishing Roseau (8:48.21).

Noah Stewart was a double winner as he championed both the 1600-meter run (4:35.66) and the 3200-meter run (10:07.48). Stewart's 1600-meter time was over two seconds faster than the runner-up finisher from Rushford-Peterson while his 3200-meter time was almost 20 seconds better than teammate and runner-up finisher Solomon Johnson, who clocked a 10:26.92 in the race.

Arndt won the 300-meter hurdles by about a half a second, clocking a time of 41.5.

The Tiger track and field teams compete at the Subsection 21 meet Thursday, May 23, in Morris. Field events begin at 3:30 p.m. with running events to start at 4:30 p.m.

Class A State True Team

TEAM SCORING – (1) St. Charles 573.5 (2) Lewiston-Altura 543 (3) Lanesboro/Fillmore Central 504 (4) Wadena Deer Creek 500 (5) Morris Area/Chokio-Alberta 492.5 (6) Rushford-Peterson/Houston 449.5 (7) Howard Lake-Waverly-Winsted 443.5 (8) Osakis 361.5 (9) St. Clair 346.5 (10) Roseau 340.5 (11) Redwood Valley 302.5 (12) Pillager 273

SPRINTS – 100: (6) Noah Thielke 11.91 (11) Zach Hughes 12.13… 200: (11) Thielke 23.86, Braden Waldbeser 26.0… 400: (5) Abram Schmidgall 53.57, Jared Boots 57.69

RUNS – 800: (2) Jaden Maanum 2:04.66 (10) Ben Hernandez 2:13.23… 1600: (1) Noah Stewart 4:35.66 (5) Solomon Johnson 4:46.66… 3200: (1) Stewart 10:07.48 (2) Johnson 10:26.92

HURDLES – 110: (4) Camden Arndt 16.15 (6) Kenny Soderberg 16.59… 300: (1) Arndt 41.5 (3) Soderberg 42.52

RELAYS – 4x100: (12) Morris/C-A 49.63… 4x200: (9) Morris/C-A 1:39.10… 4x400: (1) Morris/C-A 3:37.34… 4x800: (1) Morris/C-A 8:39.54

JUMPS – High: Hughes 5-04, Thomas Tiernan 5-00… Pole vault: Ivan Hoffman 10-0, Kaden Burns 9-0… Long: (5) Maanum 19-08.5, Cameron Koebernick 17-00.25… Triple: Bradley Rohloff 35-0, Koebernick 34-08

THROWS – Shot: (2) Nathan Beyer 43-11.25, Arndt 36-05.25… Disc: (12) Brady Cardwell 111-01, Monte Fehr 80-05

Brooke Kern

Please send sports story ideas, photo submissions, and comments to bkern@stevenscountytimes.com.

FOLLOW US ON SOCIAL MEDIA! Facebook: Stevens County Times | Twitter: @SCTimesSports | Instagram: @SCTimesSports

randomness