Morris Area / Chokio-Alberta senior Zach Hughes and junior Lexi Pew both hit state track and field qualifying marks Tuesday, April 16, at the Tiger Invite, which was moved from Morris to Glenwood.

Hughes took first-place in the 100-meter dash with a season best 11.22. The 2019 state qualifying standard for the boys 100-meter dash is 11.32.

Pew cleared 5-02.5 in the high jump for a first place finish in the event. The state qualifying standard for the girls high jump is 5-02 this year.

If both can produce those marks or better at the Section 6A meet later this season, they would automatically qualify for the Class A State Track and Field meet regardless of event placement.

The Tiger boys won their second hosted meet, outscoring second-place Minnewaska 147-114. The Morris/C-A girls finished with 125 points, runner-up to Minnewaska, which finished with 164 points.

The MACA boys were paced by nine first-place finishes, including Hughes in the 100-meter dash and sweeping all four relays.

Noah Stewart was a double-winner, setting new season bests in both the 1600-meter run (4:32) and 3200-meter run (10:09).

Jaden Maanum won the 800-meter run in 2:04, a season best for the junior. Kenny Soderberg also recorded a season best 44.24 to capture first in the 300-meter hurdles.

The Tiger girls had seven first-place finishes, including Pew in the high jump.

Maddie Carrington won the 1600-meter run with a season best time of 5:40 while younger sister Meredith Carrington won the 3200-meter run with a season best time of 12:36.

Kaylie Raths improved her times in both hurdle events. She topped the field in the 100-meter hurdles (17.02) and the 300-meter hurdles (50.01).

Claire Reed won the pole vault by clearing 7-06. The 4x100-meter relay team of Lydia Fynboh, Callie Snell, Pew and Olivia Lebrija also finished first with a time of 53.25.

The Tigers next compete at the Benson Invite Tuesday, April 23, in Benson.

Tiger Invite

GIRLS TEAM SCORING-(1) Minnewaska 164 (2) Morris/C-A 125 (3) LQPV/DB 76 (4) Benson/KMS 62 (5) Sauk Centre 26 (6) Wheaton/Herman-Norcross 21 (7) Ortonville 15 (8) Hancock 6

SPRINTS – 100: (2) Olivia Lebrija 13.06 (3) Lydia Fynboh 13.66… 200: (9) Callie Snell 29.97… 400: (6) Lexi Carbert 1:06.9 (8) Emma Berlinger 1:10.18 (10) Caryn Marty 1:11.69

RUNS – 800: (2) Maddie Carrington 2:24 (7) Malory Anderson 2:44.06 (9) Isabel Fynboh 2:45… 1600: (1) Ma. Carrington 5:40… 3200: (1) Meredith Carrington 12:36 (6) Hailey Werk 13:29 (9) Katya Lackey 13:51 (10) Mariel Altamirano 14:04

HURDLES – 100: (1) Kaylie Raths 17.02 (4) Lebrija 18.18 (9) Alexis Motts 18.9… 300: (1) Raths 50.01 (3) Crystal Nohl 50.78

RELAYS – 4x100: (1) Morris/C-A (Lydia Fynboh, Callie Snell, Lexi Pew, Olivia Lebrija) 53.25… 4x200: (2) Morris/C-A (Lexi Carbert, Lexi Pew, Emma Berlinger, Crystal Nohl) 1:56.19… 4x400: (2) Morris/C-A (Kaylie Raths, Crystal Nohl, Lexi Carbert, Maddie Carrington) 4:30… 4x800: (3) Morris/C-A (Malory Anderson, Meredith Carrington, Isabel Fynboh, Betsie Altamirano) 11:12

JUMPS – High: (1) Lexi Pew 5-02.5… Pole vault: (1) Claire Reed 7-06… Long: (8) Snell 13-00… Triple: (10) Audrey Dorweiler 26-11

BOYS TEAM SCORING-(1) Morris/C-A 147 (2) Minnewaska 114 (3) LQPV/DB 82 (4) Benson/KMS 63 (5) Sauk Centre 58 (6) Hancock 14 (7) Ortonville 8 (8) Clinton-Graceville-Beardsley 6 (9) Wheaton/Herman-Norcross 4

SPRINTS – 100: (1) Zach Hughes 11.22 (7) Ethan Lebrija 11.6 (8) Abram Schmidgall 12.06… 200: (2) Nathan Beyer 23.83 (7) Brady Cardwell 24.93… 400: (2) A. Schmidgall 54.86 (3) Mace Yellow 55.12

RUNS – 800: (1) Jaden Maanum 2:04 (2) Jared Boots 2:14 (5) Cameron Koebernick 2:17… 1600: (1) Noah Stewart 4:32 (5) Ben Hernandez 5:04 (6) Bradley Rohloff 5:06 (9) Micah Aanerud 5:14… 3200: (1) Stewart 10:09 (5) Solomon Johnson 10:54 (6) Rohloff 11:07 (10) Thomas Tiernan 11:45

HURDLES – 110: (2) Kenny Soderberg 16.31 (10) Kaden Burns 22.12… 300: (1) Soderberg 44.24 (7) Austin Clemensen 50.93

RELAYS – 4x100: (1) Morris/C-A 46.21… 4x200: (1) Morris/C-A 1:34.47… 4x400: (1) Morris/C-A 3:47… 4x800: (1) Morris/C-A (Ben Hernandez, Solomon Johnson, xxx, Jaden Maanum) 8:40

JUMPS – High: (7) Hughes 5-06… Pole vault: (2) Boe Staples 10-0 (7) Levi Schmidgall 8-00 (8) Ben Travis 7-06… Long: (8) Yellow 17-05.5… Triple: (5) Rohloff 36-07 (6) Koebernick 36-01