The Morris / Minnewaska girls swimming and diving cooperative beat Perham/New York Mills 100-81 on Tuesday, Oct. 16, at Minnewaska Area High School in Glenwood.

The Gators took seven first-place finishes and five of those events also had the Gators earning second place as well.

The 200-yard medley relay team of Bailey Schoen, Morgan Steinke, Lacey Entzi and Hannah Hoffmann took first in the first event of the night with a time of 2:05.75.

Entzi also had individual first place finishes in the 200-yard individual medley (2:31.96) and 100-yard butterfly (1:08.9). Elizabeth Murken had a second place finish in the 200-yard IM (2:39.71) and Audrey Dorweiler had a second place finish in the 100-yard butterfly (1:10.55).

Schoen had a first place finish in the 100-yard backstroke with a time of 1:10.3. She was followed closely by teammate Ali Femrite, who clocked a 1:10.42 for a runner-up finish.

Steinke also had an individual first place finished in the 100-yard breaststroke with a time of 1:19.44.

The Gators finished 1-2 in both the 200-yard freestyle relay and the 400-yard freestyle relay. The relay team of Femrite, Shannon Dougherty, Entzi and Hoffmann won the 200-yard freestyle with a time of 1:50.2 while the team of Steinke, Murken, Dorweiler and Julia Kuehne finished second in 1:52.73. The 400-yard freestyle relay of Dougherty, Michele Stai, Schoen and Kuehne finished in 4:17.59 for first place while MaKena Thoen, Makenna Hufford, Avery Jorgenson and Miah Roen took second with a time of 4:25.61.

The Gators next compete at the West Central Conference meet next Friday, Oct. 26, at the Regional Fitness Center in Morris. Diving begins at 3 p.m. with swimming to follow at 6 p.m.

Perham

200 MEDLEY RELAY – (1) Morris/Minnewaska (Bailey Schoen, Morgan Steinke, Lacey Entzi, Hannah Hoffmann) 2:05.75 (3) M/M (Audrey Dorweiler, Elizabeth Murken, Ali Femrite, Julia Kuehne) 2:09.43 (5) M/M (Danielle Reuss, Grace Mortenson, Miah Roen, Claire Reed) 2:31.77

200 FREE – (2) Shannon Dougherty 2:17.99 (3) MaKena Thoen 2:24.27 (4) Makenna Hufford 2:26.73

200 IM – (1) Entzi 2:31.96 (2) E. Murken 2:39.71 (4) Roen 2:53.23

59 FREE – (2) Hoffmann 26.97 (3) Kuehne 28.19 (4) Steinke 28.57

DIVING – (3) Jaida Hess 161.1 (4) Madison Solvie 122.8 (5) Leslie Murken 114.7

100 FLY – (1) Entzi 1:08.9 (2) Dorweiler 1:10.55 (3) Femrite 1:12.05

100 FREE – (2) Hoffmann 58.99 (3) Michele Stai 1:00.65 (4) Dougherty 1:03.73

500 FREE – (2) Schoen 6:09.95 (4) Roen 6:28.20 (5) Hufford 6:43.93

200 FREE RELAY – (1) Morris/Minnewaska (Femrite, Dougherty, Entzi, Hoffmann) 1:50.2 (2) M/M (Steinke, E. Murken, Dorweiler, Kuehne) 1:52.73 (4) M/M (Claire Reed, Mara DeRung, Avery Jorgenson, Molly LeTendre) 2:03.44

100 BACK – (1) Schoen 1:10.3 (2) Femrite 1:10.42 (3) Thoen 1:18.09

100 BREAST – (1) Steinke 1:19.44 (3) E. Murken 1:22.55 (4) Dorweiler 1:23.30

*400 FREE RELAY – (1) Morris/Minnewaska (Dougherty, Stai, Schoen, Kuehne) 4:17.59 (2) M/M (Thoen, Hufford, Jorgenson, Roen) 4:25.61 (4) M/M (DeRung, Reed, LeTendre, Natalia Obregon-Ibanez) 4:42.53

*exhibition events do not count towards Gator team scoring